מילון מונחים

א’

התפתחות  פצעונים  באיזורי  עור   שיש  בהם הרבה בלוטות חלב  ובעיקר בפנים  חזה  וגב  עליון. האקנה מופיעה לרוב  בגיל  ההתבגרות ולעיתים  קרובות גם  בנשים  בגילאים 25-40 .

ניתן  להפחית ולפגוע  בחיידקי  האקנה  על  ידי  סוגים  שונים של כדורי אנטיביוטיקה.  ההשפעה  בדרך  כלל  זמנית  ויש  להתמיד  ולשמור  על התוצאה   בשימוש   במשחות.  

ב׳

 
המשחות המכילות בנזיל פרוקסיד הן מהמשחות הנפוצות ביותר לטיפול באקנה. 
לפרטים  ואופן  השימוש  הנכון 

ו’

מחקרים רבים מעידים על החשיבות של ויטמינים ומינרלים שונים לתמיכה בריפוי העור. לאלו ויטמינים הכוונה, כמה לקחת ואיזה סוג ?? 

ז’


זינדקלין – תכשיר אנטיביוטי מקומילטיפול באקנה קלה עד בינונית מנצל טכנולוגיה חדשה המעניק לו יתרונות לעומת סוגי אנטיביוטיקה מקומית אחרים.

כ’


חלק חשוב מהתדמית שלנו תלוי באיכות העור ובמראה שלו. כתמי עור חומים לאחר אקנה גורמים לעור שלנו ולנו להראות מבוגרים יותר ופחות מושכים. קיימות שיטות רבות לשיפור מראה העור.

ל’

חומים וורודים אחרי אקנה
מערכות חדשות משלבות בנוסף לאנרגיית אור בפולסים חזקים גם אנרגייה חשמלית בתדירות גבוהה הנקראת Radiofrequency. שילוב שתי האנרגיות מאפשר הפחתה מהותית בסיכון לכוויות וסימני פיגמנטאציה לאחר הטיפול.

מ’


הטיפול באקנה תלוי בגורמים רבים ובעיקר בחומרת וסוג אקנה. לקביעת הטיפול יש להיבדק על ידי רופא עור המתמחה בטיפול באקנה או להיעזר בפליקציה  חדשה מוסגה של MDacne

 כדאי תמיד להקפיד על שימוש ב make-up שהוא ללא שומן Oil free ושכתוב עליו Non Comedogenic ז”א לא סותם את בלוטות חלב. בכל מקרה כאשר את מגיעה הביתה כדאי מאוד להסיר את המייק אפ ולתת לעור לנשום.

נ’

התוצאות הטובות ביותר מושגות על ידי שימוש מתמשך בקרמים המכילים חומצה רטינואית. דוגגה בארץ: Retavit. מתחילים בריכוז נמוך של 0.025 ובמידה ואין גירוי מהותי עולים ל 0.05%.

ס’


רחיצה לא נכונה או מוגזמת של העור היא הגורם הבודד השכיח ביותר לבעיות עור. הרחיצה מורידה את הלכלוך והתאים המתים שמצטברים על העור אך יחד עם זאת מורידה גם את השומן שתפקידו להגן על עור.

ע’


נמצא שיותר מ 25% מהנשים בין הגילאים 25 ל 40 סובלות מאקנה בחומרה זו או אחרת. הגורמים העיקריים לאקנה זו הן שינויים הורמונאליים (מחזור חודשי,הריון), מתח נפשי וחומרים קוסמטיים לא מתאימים.

צ’

אלו הנגעים העמוקים והקשים ביותר לטיפול באקנה. הטיפול היעיל ביותר הוא עדיין הרואקוטאן. ניתן להפחית דלקת על ידי זריקות של סטרואידים לתוך הנגע על ידי רופא עור או על ידי פוטותרפיה.

ר’

מכילה ריכוז גבוה של ויטאמין A המביא בכ 70 אחוזים מהמטופלים להפחתה מהותית של אקנה בינונית וקשה. אסור להיות בהריון בזמן נטילת התרופה ולפחות 3 חודשים אחרי הפסקתה.

ת’


קיימות מספר תרופות היכולות להחריף ואפילו לגרום להופעת אקנה. האקנה עקב תרופות נראית לרוב שונה מאקנה רגילה. הפסקת או החלפת התרופות עשוייה להעלים את הנגעים.