אתר העור הישראלי
 
סוגים אחרים של אקנה

אקנה בתינוקות :

פצעונים דמויי אקנה יכולים להופיע בילודים ותינוקות. הפצעונים מופיעים בעיקר על האף והלחיים. הממצאים קשורים כנראה  להשפעה של ההורמונים האנדרוגניים (טסטוסטרון)  שהעובר  קיבל מהאימא בזמן ההריון. בתגובה להורמונים האלו בלוטות החלב באותם תינוקות גדלות ומתפתחות לפצעונים. יש הטוענים שתינוקות אלו יפתחו אקנה שוב בגיל ההתבגרות.

האקנה של התינוקות חולפת גם ללא טיפול תוך מספר שבועות ובדרך כלל אינה משאירה כל סימן.

 

 אקנה בתינוקות

 

 

אקנה (חטטת) של הנערה  המתבגרת:  Acne Excoriee des Jeunes Filles :

 

מדובר  באקנה שהיא יחסית קלה  אאשר מוחמרת על ידי חיטוט מתמשך בעור הפנים. הנטייה ל"התעסק" עם הפצעונים קיימת בכל אחד  הלוקה  באקנה. במקרים קיצוניים ובמיוחד  בנערות ישנה תופעה  שבה הנערה  חופרת בעור הפנים וממש פוצעת את עצמה.  כאשר בודקים את העור רואים מעט מאוד פצעונים פעילים אך הרבה מאוד  צלקות המעידות על גרד וחפירה  בעור הפנים. הטיפול במקרה  זה הוא טיפול פסיכולוגי ותומך.

 

  

אקנה עקב תרופות :

לאחר שימוש בתרופות המכילות סטרואידים (קורטיזון) במבוגרים יכולה להופיע דלקת בזקיקי השיער הנקראת פוליקוליטיס. התופעה מופיעה שבועיים או יותר לאחר תחילת לקיחת הסטרואידים.  ממצא דומה  יכול להופיע לאחר מריחה  מתמשכת של משחות או קרמים המכילים סטרואידים על הפנים. ניתן להבדיל בין אקנה עקב סטרואידים לאקנה רגילה לפי סוג  הנגעים והפיזור שלהם בפנים. באקנה  שנגרמת על ידי משחות עם סטרואידים כל הפצעונים הם נראים זהים לעומת פצעונים של אקנה רגילה  הנמצאים בשלבים שונים של התפתחות (קומדונים קשריות ומיגולים במקביל). הנגעים באנשים שנוטלים סטרואידים לתקופות ארוכות מופיעים בדרך כל על הגב החזה והכתפיים ופחות על הפנים. הנגעים הם בדרך כלל קשירות אדומות קטנות ולא קומדונים או ציסטות. הפסקת הטיפול בסטרואידים או הפחתת המינון מביאים בדרך כלל להטבה ניכרת.

אקנה יכולה להיגרם גם על ידי תרופות שונות המכילות הלוגנים ובעיקר יודיד. בין התרופות האלו נמצאות תרופות משעלות. תרופות להרגעה תרופות כנגד אפילפסיה (פניל הידנטואין ) תרופות פסיכיאטריות (ליתיום) וויטמינים שונים.

 

אקנה כמחלה מקצועית:

אנשים החשופים בעבודה  לשמנים מסוימים ולתוצרי זפת עלולים לפתח אקנה כמחלת מקצוע.  הנגעים מופיעים בדרך כלל באזורים מכוסים. למשל בגב הירכיים היכן שהשמן נספג  במכנסיים.

 

אקנה של האזורים הטרופיים :

באזורים עם האקלים הטרופי יכולה להיות החרפה  קשה של אקנה. הפצעונים מופיעים בעיקר בגב ובעכוזים והם לעיתים מאוד עמוקים. חושבים שמיקירם אלו יש מעורבות ניכרת של החיידק המכונה סטאפילוקוקוס. הטיפול הוא מעבר לסביבה  קרה יותר ואנטיביוטיקה.

 

אקנה של תקופת האביב:  Acne Aestivalis:

סוג יחסית נדיר של אקנה המתבטא בהופעת תפרחת וורודה עדינה  לאחר חשיפה לשמש. היא תוארה לראשונה  בסקנדינבים שבאו לחופש  באי מירקה  ולכן נקראת גם אקנה של מיורקה. היא מופיעה בעיר בנשים בגילאים 20 עד 30 והמיקום השכיח הוא בכתפיים זרועת צוואר וחזה.  באקנה  הזאת אין קומדונים.

  

אקנה עקב מוצרים קוסמטיים:

סוגים מסויימים של חומרים קוסמטיים עלולים לגרום לאקנה. הצורות השכיחות לאקנה עקב חומרים קוסמטיים היא התפתחות של קומדונים סגורים או דלקת קלה  בזקיקי השיער המתבטאת בקשריות וורודת קטנות . רוב  החומרים הקוסמטיים נבדקים היום על חיות. לסובלים מאקנה חשוב  לשים לב שעל האריזה  כתוב non comedogenic  זאת אומרת לא גורם לקומדונים.

 

אקנה מחומרים שומנים:

שכיחה במיוחד  בגברים שחורים המשתמשים במשחות שומניות לעיצוב השיער. החומר השומני הנמרח על השיער  מגעי למצח וגורם שם לפצעונים דמויי אקנה. לעיתים הנגעים מתפשטים מטה ומגיעים ללחיים.

 

אקנה משימוש יתר בסבון:

שימוש מוגזם בסבונים גורם גם הוא להחרפה של אקנה.  קיימת עדות שרחיצת יתר  מעל 5 פעמים ליום עלולה לגרום ליצור יתר של קומדונים ופצעונים.

 

אקנה מחיכוך ושפשוף:

פצעוני אקנה עלולים להופיע באזורי חיכוך ושפשוף מקומות אופייניים הם המצח, הלחיים, הכתפיים באזור חיכוך עם כתפייה או באזור  החגורה. הממצאים עלולים להופיע גם באזור חיכוך עם קסדת אופניים או בקסדה צבאית הנחבשת לשעות ארוכות .

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חדשות מעולם האקנה
טיפול חדשני באקנה ללא תרופות !!!
פוטותרפיה היא שיטה חדשה שבעזרתה ניתן לשפר אקנה בתוך פחות מחודש ללא צורך בבליעת כדורים.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו ההדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול חדשני בצלקות אקנה שקועות .
מערכת אנדימד עם ידית ה Intensif משתמשת במחטים דקות ביותר החודרות לעור ומגורמות מילוי צלקות שקועות בקולגן.
הפחתת תופעות לוואי של רואקוטאן על ידי טיפול מקביל באור כחול (פוטותרפיה).
מחקר חדש של ד"ר נטלי פורנייר מצרפת מראה ששימוש במקביל באור כחול (פוטותרפיה) בזמן טיפול רואקוטאן מפחית חלק מתופעות הלוואי של הרואקוטאן. לחץ לפרטים...
© כל הזכויות שמורות לאתר האקנה הישראלי
דרונט בניית אתרים